Showreel

Komplet CV + udvalgt CV pd


Teater

17 "Røde Orm" af Henrik Szklany - Ins. Frede Guldbransen, Sce. Eilev Skinnarmo - Ögmund (Det Kongelige Teater)

16 "Hodja fra Pjort" af Ole Lund Kirkegaard - Ins. Frede Guldbrandsen, Sce. Sir Grand Lear - ensemble (Folketeateret)

16 "Afdeling for Mindre Planter" af de medvirkende - Ins. Hans Rønne, Sce. Gitte Baastrup - Gunnar Emil Lund (Svalegangen)

15 "Indenfor Murene" af Henri Natansen - Ins. Thomas Bendixen, Sce. Maja Ravn - Hugo (Folketeateret)

14 "1984" af George Orwells - Ins. Inger Ejlersen, Sce. Kim Witzel - Syme/ensemblet (Betty Nansen Teateret)

14 "Jumpy" af April de Angelis - Ins. Madeleine Røn Juul, Sce. Rebekka Bentzen - Vincent (Odense Teater)

12 "Skærsommernatsdrøm" af Shakespeare - Ins. Runar Hodge, Sce. Serge Von Arx - Bernard Bøsning (Det Kongelige Teater)

11 "Som Man Behager"  af Shakespeare - Ins. Jens Augus Wille, Sce. Camilla Bjørnvad - Hertug Frederic (Odense Teater)

11  "Anna Sophie Hedvig" af Kjeld Abel - Ins. Thomas Bendixen, Sce. Manfred Blaimauer - Direktør Hoff (Aalborg Teater)

10 ”De Tre Musketereaf Dumas – Ins. Elisabeth Linton, Sce. Steffen Aarfing – Aramis (Det Kongelige Teater)

09 ”Håndværkerne” af Line Knutson – Ins. Thomas Bendixen, Sce. Simon Holk Witzansky – Glenn

08 ”Maria Stuart” af Schiller – Ins. Runar Hodge, Sce. Kari Gravklev – Lord Leicester

07 ”Tre Søstre” af Tjekov – Ins. Hans Henriksen, Sce. Nicolai Spangaa – Versinjin

06 ”Evita” af Tim Rice – Ins. Elisabeth Linton, Sce. Astrid Lynge Ottesen - ensemblet

05 ”Hedda Gabler” af Ibsen – Ins. Terje Mærli, Sce. Karin Betz – Tesman

05 ”Søskende” af HC. Branner – Ins. Morten kirkskov, Sce. Jesper Corneliussen – Arthur

0 4 ”Lykke Per” af H. Pontoppidan – Ins. Christoffer Berdal, Sce. Magdalena Stenbeck – ensamblet

04 ”De Lærde Damer” af Moliére – Ins. Geir Sveaass, Sce. Jesper Corneliussen – Clitandre

03 ”Albert Speer” af David Edgar – Ins. Jan Maagaard, Sce. Peter Schultze – Georges Casalis

02 ”Et dukkehjem” af Ibsen – Ins. Madeleine Røn Juul, Sce. Nicolai Trap – Helmer

02 ”Thebens 7 Porte” af bla. Sofokles – Ins. Madeleine Røn Juul, Sce. Jesper Corneliussen – Ødipus

01 ”Ordet” af Kaj Munk – Ins. Henrik Sartov, Sce. Jesper Corneliussen – Johannes

00 ”Alice i Eventyrland” af Lewis Carrol – Ins. Søren Iversen, Sce. Steffen Aarfing – Hvide Kanin/Hvide Ridder

99 ”Romeo og Julie” af Shakespeare – Ins. Kasper Holten, Sce, Maja Ravn – Romeo

98 ”Mojo” af Jes Butterworth – Ins. Kasper Wilton, Sce. Karin Trille Høj – Sidney Potts

97 ”Engle i Amerika” af Tony Kuscher – Ins. Lars Kaalund, Sce Bjørnvad/Nilsson – Belize

96 ”Paradis på Jord” af Tennesee Williams – Ins. Ulla Gottlieb, Sce. Birgitte Mellentin – Lot

95 ”Lets Make Love” af Elo Sjøgren – Ins. Alexa Ther, Sce. Camilla Bjørnvad – Drengen


Film/ TV og Radio


17 "Jaguar" - Ins. Kasper Sejersen - rolle: Anders - Radioteater produceret af DR Fiktion.

17 "VinterBrødre" - Ins. Hlynur Pálmason - rolle: Michael - Film producerer af Masterplan Pictures

16 "Du forsvinder" - Ins. Peter Schnønau Fog - rolle: Valuar - Film produceret af Zentropa

16 "Flaskepost fra P" - ins. Hans Petter Moland - rolle: Børge Bak - Film produceret af Zentropa

15 "Vindmøllernes Sus"  - Ins. Mads Erichsen - rolle: Jørgen - Film produceret af Burning Films

15 "9 April"  - Ins. Roni Ezra. - rolle: Oberst Hartz - Film produceret af Nordisk Film

14 "Fasandræberne" - Ins: Mikkel Nørgaard - rolle: Børge Bak - Film produceret af Zentropa

13 "Arvingerne" - Ins: Heidi Maria Faisst - rolle: Henning advokat  - Tv-serie produceret af DR

13 "Tarok" - Ins. Anne-Grethe Bjarup Riis - rolle: Jens Hansen - Film produceret af Regner Grasted

12 "Kvinden i Buret" - Ins. Mikkel Nørgaard - rolle: Børge Bak - Film produceret af Zentropa

12 "Spies & Glistrup" - Ins. Christoffer Boe - rolle: Orson Nielsen - Film produceret af Nordisk Film

12 "Skytten" - Ins. Annette K. Olesen - rolle: Pet-betjent - Film produceret af Nordisk Film

09 ”Blekingegade” – Ins. Jacob Thuesen – rolle: Anders –Tv serie produceret af Zentropa/TV2

09 "De Utro"  - ins. Roni Ezra - Tv produceret af Blu Produktion for TV 2

08 ”Berlinerpoplerne” af Anna B. Ragde – Ins. Anders T. Andersen – rolle: Kim Neufeldt – Tv serie produceret af NRK

93 ”Min Fynske Barndom” af Erik Clausen – rolle: Smedens Lars


Legater.

2006 - Georg Philipps Fond

1999 - Finn Lassens Legat


Nomineringer.

2008 - Årets Reumert - Årets forestilling - "Maria Stuart" - Aalborg Teater

2006 - Årets Reumert - Årets forestilling - "Hedda Gabler" - Aalborg Teater
2001 - Årets Reumert - Årets forestilling - "Hamlet" - Aalborg Teater